Taking too long? Close loading screen.

وبلاگ صنعت هیدرولیک

پمپ کارتریجی چیست؟

در این مبحث قصد داریم مشخصات و نکات لازم و کاربردی را در راستا ی خرید پمپ کارتریجی، در اختیارتان قرار دهیم. پیش از هر چیزی بهتر است به این پرسش پاسخ داده شود که پمپ کارتریجی چیست، پس از آن به نحوه ی کار کرد پمپ کارتریجی و انواع آن می پردازیم. همچنین در رابطه با موارد مهمی که نباید از پمپ کارترجی استفاده کرد بحث خواهیم کرد.

پمپ کارتریجی چیست ؟

این وسیله از دسته پمپ های هیدرولیکی به شمار می رود که ساختاری بسیار ساده و غیر پیچیده دارند. از آنجایی که در طراحی پمپ هیدرولیک کارتریجی تیغه به کار رفته و نقش مهمی در عملکرد آن دارد، لذا مردم آن را با نام هایی چون پمپ تیغه ای یا پمپ پره ای هم می شناسند. پمپ کارتریجی دارای فشاری متوسط است و به این عنوان در صنایع هیدرولیک شناخته می شود.

 

بدون شک میدانید که این پمپها دسته بندی گسترده ای دارند که همگی به فرایند هیدرولیک نسبت داده می شوند. در این بخش برای افزایش اطلاع از دسته بندی اصلی ، مطلبی را گردآوری کرده ایم که در این قسمت مطالعه آن را به شما دوست عزیز پیشنهاد می کنیم.

 

پمپ هیدرولیک کارتریجی پره ای

 

پمپ های پره ای یا تیغه ای که با عنوان پمپ هیدرولیک کارتریجی پره ای در بازار و صنعت ایران شناخته می شوند از اجزایی مانند: تیغه ها، محفظه، روتور و شفت تشکیل شده است.پمپ هیدرولیک کارتریجی از نظر دبی خروجی هم می تواند دبی ثابت و هم دبی متغیر باشد.

 

پمپ هیدرولیک کارتریجی چه ویژگی هایی دارند؟

 

  1. دارای یک روتور شکاف دار هستند که پره های پمپ در آنها جای گرفته است.
  2. پره ها قادر به لغزش به طرف داخل و یا خارج هستند.
  3. این مجموعه به صورت نیروی گریز از مرکز کار می کند.
  4. صدای تولیدی بسیار کمتر از پمپ های دنده ای
  5. قابلیت تعویض کارتریج پمپ
  6. قیمت مناسب
  7. طراحی کامپکت و جمع و جور بدنه پمپ

 

در چه شرایطی استفاده از پمپ کارتریجی پره ای توصیه نمی شود؟

 

هنگام خرید پمپ کارترجی باید به این نکته دقت داشته باشید که نوع سیال مورد استفاده در این پمپ بسیار حائز اهمیت می باشد. در این هیدروپمپ نباید سیالاتی که عموما دارای خصلت سایش هستند مورد استفاده قرار گیرند. چرا که این امر کاهش عمر استفاده از دستگاه را در پی خواهد داشت. حال که به این نکته ی مهم پی بردیم که پمپ کارتریجی چیست میدانیم این پمپ در سیالاتی که چسبندگی بالایی دارند (ویسکوزیته بالا ) توصیه نمی شود.این پمپ همچنین در مواردی از قبیل فشار بالای مدار به کار گرفته نمی شود.در سرعت پایین تر از ۶۰۰ نمیتوان از پمپ پره ای استفاده کرد و استفاده از آن در این موارد به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

 

بنابراین موارد منع استفاده را بصورت خلاصه و دسته بندی شده در ذیل مشاهده می نمایید :

 

  1. زمانی که فشار کاری مدار بالا باشد
  2. ویسکوزیته سیال بالا باشد
  3. سیال خاصیت سایندگی داشته باشد

پمپ کارتریجی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X